کمک های اولیه برای ۱۰ موقعیت اضطراری

جعبه کمک های اولیه

آموزش کمک های اولیه برای ۱۰ موقعیت اضطراری

دانستن اصول کمک های اولیه می‌تواند به معنای واقعی کلمه به نجات جان انسان‌ها کمک کند. زمانی که در یک موقعیت اورژانسی قرار گرفته‌اید، بهتر است دانش چگونگی سنجیدن موقعیت، مدیریت بحران، کارهایی که می‌توانید برای کمک انجام دهید و حتی کارهایی که نباید انجام دهید را داشته باشید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین موقعیت‌هایی که در آن دانش کمک های اولیه می‌تواند نجات بخش باشد، می‌پردازیم.

کمک های اولیه

کمک های اولیه در موقعیت‌های اضطراری

۱-بریدگی

هنگامی که با یک بریدگی مواجه می‌شوید، اصول کمک های اولیه به یاری شما می‌آیند. طبق این اصول همیشه باید محل بریدگی را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. این کار باعث تسکین تورم می‌شود و به تخلیه مایع در ناحیه بریده شده کمک میکند. اگر بریدگی روی باسنتان است، دراز بکشید و به کمک بالش قسمت بریده شده را بالا ببرید. اما اگر قادر به انجام این کار نیستید، سعی کنید آن را در سطح قلب یا نزدیک‌ترین حد ممکن نگه دارید. به خصوص اگر بریدگی با خونریزی همراه باشد.

۲-سوختگی درجه اول

سوختگی‌های درجه اول همچنین به عنوان سوختگی‌های سطحی شناخته میشوند که فقط بر روی لایه بالایی پوستتان تاثیر میگذارند. اگرچه ممکن است با درد همراه باشند اما جدی نیستند. برای درمان این دسته از سوختگی‌ها، زخم را با آب گرم بشویید. آب یخ ممکن است بدیهی تر به نظر برسد، اما میتواند باعث آسیب بیشتری به بافت شود.

بعد از تمیز کردن سوختگی از کمپرس سرد و یا کیسه یخ استفاده کنید. استفاده از روغن و کره یک درمان قدیمی خانگی است که میتواند به دلیل کاهش رهاسازی گرما آسیب بیشتری به زخم برساند. اما مخلوط آب و جوش شیرین میتواند به خارج شدن گرما از سوختگی کمک کند.

۳-حمله قلبی

هنگام وقوع حمله قلبی، اقدام زودهنگام به کاهش آسیب کمک میکند. جویدن آسپیرین میتواند به دلیل مهار پلاکت‌های خون که موجب لخته شدن خون و در نتیجه انسداد رگ می‌شوند، مفید باشد. هنگام مصرف آسپیرین برای کارایی سریع‌تر باید از دوز پایین دارو استفاده کنید و به جای بلعیدن، آن را بجوید و در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید.

۴-نیش زنبور

اگر با یک زنبور گزیده شدید، نیاز به کمک های اولیه فوری دارید. ابتدا باید نیش را بیرون بکشید. معمولا اعتقاد بر این است که بیرون کشیدن نیش زنبور از پوست میزان سم را به حداقل می‌رساند. مهمترین موضوع زمانبندی است؛ شما باید هرچه سریع‌تر نیش را با خراشیدن یا با استفاده از موچین بیرون بکشید. زمانی که نیش را بیرون آوردید و از محیط دور شوید، زخم را بشویید و کمپرس یخ بگذارید. در صورت داشتن حساسیت از سرنگ خودکار و یا اپی پن استفاده کنید و هرچه سریع‌تر با اورژانس تماس بگیرید.

۵-آسیب های چشمی

هنگامی که آسیب می‌بینید، معمولا اولین کاری که باید انجام دهید این است که زخم را تمیز کنید. درحالی که وقتی چشمتان آسیب می‌بیند، مهمترین کار این است که چشمتان را بپوشانید و درخواست کمک کنید. زیرا تلاش برای تمیز کردن چشمتان به تنهایی ممکن است خطر آسیب زدن بیشتر و یا یک آسیب دائمی را در پی داشته باشد. استثنا اصلی این قانون زمانی است که مواد شیمیایی با چشم شما برخورد کند که در این صورت باید چشمتان را بلافاصله با آب فراوان بشویید.

۶-شکستگی

زمانی که قسمتی از بدنتان شکست، سعی نکنید تا آن قسمت را صاف کنید و به جای این کار به وسیله یک آتل عضو را ثابت و بدون حرکت نگه دارید. پس مهم این است که عضو را در همان حالت نگه دارید. شکستگی ممکن است یک در رفتگی و یا یک پیچ خوردگی ساده باشد. همیشه برای اطمینان از اینکه جراحت خیلی جدی نیست و یا حتی برای جلوگیری از آسیب بیشتر باید درمان‌های پزشکی را دنبال کنید.

۷-تراشه‌های چوب

تراشه‌ها پر از میکروب هستند و به آسانی می‌توانند پوست باز را عفونی کنند. اگر یک تراشه چوبی به طور کامل در پوستتان فرو رفته است، ابتدا باید محیط اطراف آن را با ضدعفونی کننده تمیز کنید و بعد با یک سوزنی که در آب جوشیده و استریل شده است، تراشه را بیرون بیاورید و زمانی که از پوستتان بیرون آمد، می‌توانید توسط یک موچین آن را بیرون بکشید و بعد محل را با آب و صابون بشویید.

۸-نیش مار

یکی دیگر از موقعیت‌های اضطراری که کمک های اولیه بسیار در رفع آن موثر است، گزیدگی با نیش مار است. در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها وقتی کسی توسط ماری سمی گزیده می‌شود، اولین عکس العمل آن‌ها مکیدن جای نیش است. اما قبل از انجام این عمل سم وارد جریان خون طعمه شده است. بنابراین این کار کمک چندانی نمیکند.

زمانی که توسط مار گزیده می‌شوید، مهمترین کار این است که آرام باشید. باید ضربان قلبتان را کاهش دهید تا از پخش شدن سم جلوگیری شود. توجه داشته باشید که استفاده از داروهای مسکن میتواند خون را رقیق کند و سم سریع‌تر کار کند. فورا با اورژانس تماس بگیرید تا پاد مناسبی برایتان فراهم کنند. اگر برای کمک خواستن مجبور به حرکت هستید، توجه داشته باشید که راه بروید و از دویدن بپرهیزید تا آرام بمانید. اگر برایتان مقدور است، بر روی زخم روغن نارگیل بمالید؛ زیرا میتواند با باکتری‌ها و انگل‌ها مبارزه کند و بعد جای نیش را با باند ببندید.

۹-انسداد تنفس

اگر کسی تنفسش متوقف شده باشد، نیاز به کمک های اولیه دارد. در این شرایط معمولا مانعی در راه تنفسی فرد وجود دارد. در این شرایط فرد را به پشت بخوابانید، دهانش را چک کنید و هرچیزی که میتواند مانع تنفس شود را بردارید حتی مایعات.

برای باز کردن راه تنفسی سر را کج کنید و چانه را بالا بدهید. دستتان را جایی بالای سر و یا نزدیک به پیشانی بگذارید و با قرار دادن انگشتتان در زیر فک و وارد کردن فشار به فک پایین بدون تکان دادن گردن برای باز کردن دهان میتوانید فشرده سازی فک پایین را انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا زبان از سر راه تنفسی کنار برود و باعث کاهش میزان انسداد هوا شود. سپس شیب سر را تا زمانی که راه تنفسی باز شود، حفظ کنید.

تنگی نفس

۱۰-جای زخم

زمانیکه آسیب می‌بینید ممکن است راجع به داشتن جای زخم نگران باشید. اما با انجام اقداماتی می‎‌توانید از تشکیل جای زخم جلوگیری کنید. جوش شیرین به دلیل داشتن خواص ضدعفونی کننده از ایجاد جای زخم جلوگیری میکند و میتواند بدون ایجاد عفونت پوست بسته شده روی زخم را از بین ببرد. زمانی که جای زخم را با جوش شیرین درمان می‌کنید، باید اجازه دهید تا زخم در معرض هوای آزاد قرار بگیرد.

منبع: وبسایت نمناک

مقاله مرتبط: آنچه باید در مورد سکته قلبی بدانید!

امتیاز کاربران
[تعداد نظرات: ۱ میانگین نمره: ۵]
ارسال دیدگاه