کاورهای جراحی

کاور یکبارمصرف جراحی چیست؟

یکی از مسائل بسیار خطرناکی که در اتاق عمل جان بیماران را تهدید می‌کند، انتقال عفونت می‌باشد. کاورهای جراحی یکبارمصرف یک گروه‌ از محصولات تولیدی شرکت آسیا جراح پیشرو می‌باشند که با هدف کنترل عفونت تولید می‌شوند. در اتاق عمل تجهیزاتی وجود دارد که امکان استریل کردن آن‌ها نیست و یا فرایند استریلیزاسیون آن‌ها زمان بر و پر هزینه است. به همین دلیل پوشش‌هایی برای آن‌ها طراحی می‌شود تا از برخورد آن‌ها به محیط و سطوح آلوده اتاق عمل در حین کار جلوگیری به عمل آید و نیازی به استریل کردن نداشته باشند. کاورهای لوازم جراحی باید از جنس پلاستیک تولید شوند که نفوذ ناپذیر باشند، از انتقال آلودگی جلوگیری کنند و انعطاف پذیر باشند تا کاملا وسیله را پوشش دهند.

انواع کاورهای جراحی تولیدی شرکت آسیا جراح پیشرو

انواع کاورهای جراحی توسط شرکت آسیا جراح پیشرو تحت عنوان برند AJP تولید شده و در دسته‌های ذیل در حال عرضه هستند:

۱-کاور دوربین لاپاراسکوپی

یکی از محصولات مهم و کاربردی در گروه کاورهای جراحی، کاور دوربین لاپاراسکوپی می‌باشد. کاور دوربین لاپاراسکوپی یک مانع استریل مطمئن برای محافظت کامل از دوربین لاپاراسکوپی و کابل آن در برابر میکروارگانیسم‌ها است. البته این کاورهای یکبارمصرف برای انواع دوربین‌های آندوسکوپی مانند دوربین آرتروسکوپی، دوربین سیستوسکوپی، دوربین رکتوسکوپی، دوربین هیستروسکوپی و غیره نیز قابل استفاده هستند. شرکت آسیا جراح پیشرو این کاورها را در دو نوع ساده و کلیپس دار تولید میکند.

کاور دوربین لاپاراسکوپی

۲-کاور یکبارمصرف میکروسکوپ

کاور میکروسکوپ نیز پوشش استریل و یکبارمصرفی است که‌ به وسیله آن میکروسکوپ‌های اتاق عمل را می‌پوشانند تا هیچ‌گونه آلودگی از دست جراح به دستگاه و از دستگاه به موضع عمل وارد نشود و بیمار در ایمنی کامل جراحی شود. شرکت آسیا جراح پیشرو کاورهای میکروسکوپ زایس و لایکا را تولید میکند.

۳-کاور کاست رادیوگرافی

بـه دلیـل تمـاس نزدیکی که بیمـاران در حـین پرتونگـاری بـا تجهیـزات رادیولوژی و دست پرتونگاران دارند، احتمال انتقال آلودگی به تجهیزات و انتشار عوامل بیمـاری زا بـه سایر بیماران، همراهانشان و کارکنان در بخش­ رادیولوژی به آسانی فراهم است. به همین دلیل کاورهای کاست رادیوگرافی از محصولات مفید و کاربردی برای کنترل عفونت حین استفاده از دستگاه رادیولوژی می‌باشد. استفاده از این کاورها سبب کاهش شیوع بیماری‌های عفونی، کاهش آسیب و احتمال انتشار آلودگی به کاست‌های رادیولوژی و کاهش عفونت­‌های بیمارستانی می‌شود.

کاورهای جراحی برای کنترل عفونت

۴-کاور دستگاه سی آرم (فلوروسکوپی)

از دستگاه فلوروسکوپی در عمل‌های جراحی مختلفی استفاده می‌­شود. حفظ استریلیتی این دستگاه و جلوگیری از انتقال آلودگی به آن از نکات بسیار مهم حین عمل می‌باشد. کاور یکبارمصرف سی آرم یا فلوروسکوپی کاورهایی هستند که از پلاستیک نرم و شفاف و غیرقابل نفوذ به صورت یکبار مصرف و استریل تهیه و تولید شده‌اند. استفاده از این کاورها بهترین روش برای رفع مشکل آلودگی دستگاه فلوروسکوپی در اتاق عمل است و دردسر استریل کردن دستگاه پس از هر عمل جراحی را برطرف می‌کند.

۵-کاور پروب سونوگرافی

با توجه به اینکه پروب‌هایی که در جراحی‌ها و گرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند باید استریل باشند، استفاده از پوششی که استریل بوده و روی این پروب‌ها را بپوشاند برای کنترل عفونت بسیار کاربردی و مفید می‌باشد. بنابراین برای حفظ شرایط استریل از پوشش‌های پلاستیکی شفاف، غیرقابل نفوذ، یکبارمصرف و قابل انعطاف استفاده می‌گردد. این کاورها به نام کاور پروب سونوگرافی شناخته می‌شوند.

۶-کاور یکبارمصرف دسته چراغ

زمانی که در یک عمل جراحی از چراغ برای ایجاد دید بهتر استفاده می‌کنند، پرسنل دسته چراغ را با دست می‌گیرند. اگر این قسمت بدون کاور یکبارمصرف باشد، امکان دارد که آلودگی و عفونت روی آن دسته چراغ بماند و تمیز کردن و ضدعفونی کردن آن به موقع صورت نگیرد. در نتیجه عفونت از بیماری به بیمار دیگر منتقل خواهد شد. اما با پوشش دسته چراغ به کمک کاورهای دسته چراغ شرکت آسیا جراح پیشرو میتوان از این مسئله جلوگیری کرد.

انواع کاورهای جراحی

مزیت استفاده از کاور جراحی شرکت آسیا جراح پیشرو

  • قابلیت فرم گرفتن با ابعاد و اندازه وسیله
  • کاملا شفاف
  • استریل شده با گاز اتیلن اکساید
  • جلوگیری از آلوده شدن دستگاه به میکروارگانیسم­‌ها
  • از بین بردن نیاز به استریل کردن دستگاه
  • صرفه جویی در هزینه­‌های بالای استریل و تعمیرات
  • افزایش طول عمر دستگاه
  • ضد الکتریسیته ساکن و گرد و غبار هستند بنابراین ذرات معلق به آن‌ها نمی‌چسبد.
امتیاز کاربران
[تعداد نظرات: ۲ میانگین نمره: ۳]
ارسال دیدگاه