سکته قلبی: علائم، دلایل و درمان

سکته قلبی

سکته قلبی: علائم، دلایل و درمان

سکته قلبی یک عارضه مرگبار است که در آن جریان خون کافی به عضله قلب نمیرسد. انسداد شریان‌هایی که خون را به قلب شما می‌رسانند، معمولاً باعث این امر می‌شود. در این شرایط اگر یک فرد از تیم اورژانس جریان خون را به سرعت بازیابی نکند، حمله قلبی می‌تواند باعث آسیب دائمی به قلب و در نهایت مرگ شود. در ادامه با این عارضه و درمان آن بیشتر آشنا میشویم.

سکته یا حمله قلبی چیست؟

حمله یا سکته قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب به شدت کاهش یابد یا مسدود شود و بخشی از عضله قلب، خون کافی دریافت نکند. هر چه زمان بیشتری طول بکشد تا جریان خون بازیابی و برقرار شود، آسیب به عضله قلب بیشتر می‌شود. انسداد معمولاً به دلیل تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد در شریان‌ها اتفاق می‌افتد. به این رسوبات جمع شده در رگ، پلاک گفته میشود. فرآیند تشکیل پلاک نیز آترواسکلروز نامیده می‌شود. گاهی اوقات این پلاک می‌تواند لخته‌ای تشکیل دهد و جریان خون را مسدود کند. کمبود جریان خون می‌تواند به بخشی از عضله قلب آسیب برساند یا آن را از بین ببرد و فرد دچار سکته قلبی شود. حمله قلبی را انفارکتوس میوکارد نیز می‌نامند.

وقوع سکته قلبی

دلایل وقوع سکته قلبی

همانطور که پیش از این ذکر شد، اکثریت قریب به اتفاق حملات قلبی به دلیل انسداد یکی از رگ‌هایی است که خون رسانی به قلب را انجام میدهند. اما در موارد نادری (حدود ۵ درصد) ممکن است حملات قلبی به دلیلی جز انسداد مانند اسپاسم عروق کرونری، شرایط بدنی نادر مانند بیماری که باعث تنگ شدن غیرمعمول عروق خونی شود یا تروما (پارگی عروق کرونری) رخ دهد. با گذشت زمان، این موارد می‌توانند به قلب شما آسیب برسانند و در نهایت منجر به حمله قلبی شوند.

علائم سکته قلبی

 • احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • احساس ضعف، سبکی سر و عرق سرد
 • درد یا ناراحتی در فک، گردن یا پشت
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه
 • تنگی نفس
 • خستگی غیرعادی
 • حالت تهوع یا استفراغ

چه عواملی شانس وقوع سکته قلبی را بالا می‌برند؟

ریسک فاکتورهای سکته قلبی

برخی از عوامل خطر مانند سن یا سابقه خانوادگی را نمیتوان کنترل کرد. اما می‌توانید با تغییر عواملی که کنترل آن در دست شماست، اقداماتی را برای کاهش خطر انجام دهید.

حملات قلبی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

 • معاینه فیزیکی: هر فردی که علائم حمله قلبی دارد، ابتدا باید توسط تیم اورژانس تحت معاینه فیزیکی از جمله چک کردن نبض، سطح اکسیژن خون و فشار خون و گوش دادن به صدای قلب و ریه قرار گیرد.
 • آزمایش خون: در طول حمله قلبی، آسیب به سلول‌های ماهیچه قلب تقریباً همیشه باعث می‌شود که یک نشانگر شیمیایی در جریان خون فرد ظاهر شود. گرفتن آزمایش‌ خون و پیدا کردن آن نشانگر از مطمئن‌ترین روش‌ها برای تشخیص حمله قلبی است.
 • الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب (EKG یا ECG): این کار یکی از اولین آزمایشاتی است که روی فرد دارای علائم حمله قلبی هنگام مراجعه به اورژانس انجام می‌شود.
 • اکوکاردیوگرام: در این آزمایش با استفاده از سونوگرافی (امواج صوتی با فرکانس بالا)، تصویری از داخل و خارج قلب شما گرفته می‌شود.
 • آنژیوگرافی: این آزمایش نواحی با جریان خون کم یا بدون جریان خون را نشان می‌دهد.
 • MRI قلب: یک آزمایش غیرتهاجمی است که از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و پردازش کامپیوتری برای ایجاد تصویری از قلب شما استفاده می‌کند.

روش های تشخیص بیماری قلبی

روش های درمان سکته قلبی

درمان حمله قلبی به معنای بازگرداندن جریان خون به عضله آسیب دیده در اسرع وقت است. این کار می‌تواند به روش‌های مختلفی از دارو گرفته تا جراحی انجام شود. در ادامه به برخی از رایج‌ترین روش‌ها اشاره میکنیم:

۱-اکسیژن رسانی

افرادی که مشکل تنفسی دارند یا سطح اکسیژن خون پایینی دارند، اغلب اکسیژن مکمل را همراه با سایر درمان‌ها دریافت می‌کنند. اکسیژن میتواند از طریق لوله‌ای که درست زیر بینی قرار داده میشود یا ماسکی که روی بینی و دهان قرار می‌گیرد، وارد شود. این کار، میزان اکسیژن در گردش خون را افزایش و فشار روی قلب را کاهش میدهد.

۲-مصرف داروهای مختلف زیر نظر پزشک

 • داروهای ضد انعقاد شامل آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون
 • نیتروگلیسیرین: این دارو درد قفسه سینه را تسکین می‌دهد و باعث گشاد شدن عروق خونی میشود تا خون راحت‌تر از آن عبور کند.
 • داروهای ترومبولیتیک: این داروها از بین برنده لخته خون هستند.
 • داروهای ضدآریتمی: حملات قلبی اغلب میتوانند باعث اختلال در ریتم طبیعی ضربان قلب شوند. داروهای ضد آریتمی می‌توانند این اختلالات را متوقف یا از آن جلوگیری کنند.
 • داروهای مسکن: رایج ترین مسکنی که در طول مراقبت از حمله قلبی تجویز میشود، مورفین است که به کاهش درد قفسه سینه کمک کند.

۳-آنژیوپلاستی با بالون

یکی از تکنیک‌هایی که برای درمان سکته قلبی استفاده میشود، آنژیوپلاستی با بالون است. در این روش یک کاتتر همراه با یک بالون کوچک و تا شده در نوک آن از یک رگ خونی عبور میکند تا به جایی که تجمع پلاک باعث انسداد شده است، برسد. در آن نقطه، بالون باد می‌شود تا پلاک را روی دیواره‌های شریان فشرده کند. این کار باعث گشاد شدن گذرگاه میشود و جریان خون به قلب باز می‌گردد. سپس بالن تخلیه شده و خارج می‌شود. طی این پروسه پزشک از تصاویر اشعه ایکس به عنوان راهنما برای تعیین محل انسداد و هدایت کاتتر و بالن استفاده میکند.

۴-آنژیوپلاستی با استنت

در این روش پزشک یک استنت (یک لوله توری کوچک) را در ناحیه مدنظر قرار میدهد تا پس از برداشتن بالون، شریان همچنان باز بماند. به این صورت که ابتدا یک سیم کوچک وارد می‌شود و یک کاتتر و بالون که با استنت پوشانده شده است از روی سیم به محل انسداد میرسد. باد کردن بالون، استنت را منبسط می‌کند. هنگامی که پلاک روی دیواره شریان فشرده شد و استنت در جای خود قرار گرفت، بالون تخلیه شده و خارج می‌شود.

اکثر استنت‌ها اکنون با پوشش‌هایی عرضه می‌شوند که به آرامی داروهای خاصی را رها می‌کنند.  این داروها از رشد بافت اسکار و تشکیل پلاک جدید در شریان جلوگیری می‌کنند، برقراری جریان خون را تضمین می‌کنند و نیاز به درمان مجدد را کاهش می‌دهند.

آنژیوپلاستی چیست؟

۴-جراحی قلب باز (بای پس)

افرادی که مشکل انسداد شدید عروق کرونری را دارند، ممکن است تحت عمل جراحی قلب باز قرار گیرند. این جراحی شامل استفاده از یک رگ خونی از سایر نقاط بدن (معمولاً قفسه سینه، بازو یا پا) برای ایجاد مسیر انحرافی برای برقراری جریان خون است. این کار مسیر جریان خون را در اطراف نقاط مسدود شده تغییر میدهد و خون را به عضله قلب می‌رساند.

اقدامات لازم برای بهبودی زودهنگام بعد از سکته قلبی

حمله قلبی میتواند بر ریتم قلب و توانایی آن در پمپاژ خون به بقیه اندام‌های بدن تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است فرد را در معرض خطرات دیگر مانند سکته مغزی، اختلالات کلیوی و بیماری شریان محیطی (PAD) قرار دهد.

با رعایت موارد زیر می‌توانید شانس وقوع این خطرات به دنبال حمله قلبی را کاهش دهید:

 • مصرف دارو طبق دستور
 • مشاوره برای یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس و بهبود سلامت روان
 • فعالیت بدنی مناسب با هماهنگی پزشک
 • تغییر سبک زندگی مانند داشتن یک رژیم غذایی سالم

منبع

https://my.clevelandclinic.org

امتیاز کاربران
[تعداد نظرات: ۱ میانگین نمره: ۵]
ارسال دیدگاه