مراقبت از دهان و گلو بعد از عمل جراحی

عمل جراحی

مراقبت از دهان و گلو بعد از عمل جراحی

ممکن است که شما بعد از به هوش آمدن متوجه شوید که گلویتان گرفته و دهانتان خیلی خشک شده است. حتی در بعضی از موارد امکان دارد بوی بدی در دهانتان حس کنید. علت این اتفاقات آن است که عمل‌های جراحی به خصوص جراحی‌های عمومی می‌توانند باعث بروز حساسیت‌های شدید در داخل یا اطراف دهان یا گلوی شما شوند. البته نگران نباشید این نشانه‌ها با مراقبت‌های پس از جراحی کاملا رفع می‌شوند و معمولا موقتی هستند. بنابراین آشنایی با روش‌های مراقبت از دهان و گلو بعد از جراحی لازم است. در ادامه به علل بروز این عارضه پس از عمل جراحی و راه‌های بهبودی آن می‌پردازیم.

دلیل خشکی دهان بعد از عمل جراحی

این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان اولین مورد می‌توان به استفاده از لوله و یا ماسک‌های تنفسی اشاره کرد که بلافاصله پس از تزریق داروی بیهوشی جهت کنترل تنفس به بیمار متصل می‌شوند. زمانی که لوله تنفس در دهان بیمار است، دهان بیمار باز می‌ماند و همین موضوع باعث خشکی دهان می‌شود. لازم به ذکر است که زمانی که شما به هوش هستید و دهان شما باز است، بزاق به صورت خودکار ترشح می‌شود و محیط دهان را مرطوب نگه می‌دارد؛ ولی هنگامی که لوله تنفس در دهان شما قرار بگیرد دهان، دندان‌ها و زبان شما خشک می‌شود.

خشک شدن لب‌ها بعد از عمل اتفاقی طبیعی و نرمال می‌باشد؛ زیرا که دهان شما در هنگام انجام عمل جراحی جهت ثابت نگه داشتن لوله‌های تنفسی بر روی لب با چسب باز می‌ماند.

دلیل بوی بد دهان بعد از عمل جراحی

بزاق دهان نقش بزرگی در کنترل باکتری‌های موجود در دهان را دارد. زمانی که دهان بیمار در هنگام جراحی برای مدت زمان طولانی باز باشد، باکتری‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند و در نتیجه بوی بدی در دهان ایجاد می‌شود.

بوی بد دهان

دلیل ضعیف شدن صدا بعد از عمل جراحی

در نتیجه قرار دادن لوله‌های تنفسی در گلو و دهان و فشار آوردن به اعضا ممکن است صدای بیمار بعد از عمل جراحی ضعیف شود و به سختی صجبت کند.

چه کسانی بعد از عمل جراحی دچار گلودرد می‌شوند؟

درصد بالایی از افرادی که جهت انجام عمل به طور کامل بیهوش می‌شوند و برای کنترل تنفس، لوله‌ای داخل دهان و گلوی آن‌ها قرار می‌گیرد به این مشکل دچار خواهند شد. همچنین درصد ابتلا به این مشکل در زنان بیشتر از مردان است. از طرفی قطر لوله تنفسی که وارد دهان و گلوی بیمار می‌شود، رابطه مستقیم با عوارض بعد از آن دارد.

راه‌های مراقبت از دهان و گلو

۱- برطرف کردن خشکی لب

اگر لب‌های شما خشک شده آن را به وسیله پارچه یا حوله‌ای مرطوب به آرامی خیس کنید تا پوست‌های مرده از سطح لب شما پاک شوند. سپس با مالیدن وازلین یا مرطوب‌کننده، آن را مرطوب نگه دارید. رسیدگی مداوم که شامل مرطوب نگه داشتن لب‌ها و نوشیدن مایعات فراوان می‌باشد، لب‌های شما را خیلی سریع به حالت اولیه باز می‌گرداند.

۲- درمان گلو درد

گلودرد مشکلی بسیار طبیعی و فراگیر بعد از انجام عمل جراحی می‌باشد که معمولا بعد از گذشت چند روز برطرف می‌شود. جراحی‌های طولانی‌تر معمولا با گلودرد طولانی‌تری همراه خواهند بود؛ زیرا لوله‌های تنفسی زمان بیشتری در گلوی بیمار می‌مانند. شما می‌توانید با انجام مراحلی که در بالا ذکر شد و مسواک زدن دهان و دندان و استفاده از مایعات مختلف مخصوص برطرف کردن التهابات گلو این مشکل را سریع حل کنید و میزان آسیب را تا کمترین حد ممکن کاهش دهید.

این گلودرد معمولا ۱ الی ۲ روز دوام دارد و سرعت بهبودی به صورت روزانه برای بیمار قابل لمس می‌باشد. اگر مشکل در بازه زمانی ۲ روز حل نگردید، حتما این مسئله را با پزشک متخصص خود مطرح بفرمایید.

گلودرد بعد از جراحی

۳- رفع بوی بد تنفس

 یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از عمل جراحی ممکن است بیمار با آن مواجه شود، بوی بد دهان است. این مشکل معمولا با ۲ الی ۳ بار مسواک زدن برطرف می‌شود. جهت تسریع امر استفاده از دهان‌شویه هم توصیه می‌گردد. بوی بد ممکن است در نتیجه استفاده از داروهای خاصی که دهان را خشک می‌کند هم باشد. این مسئله را نیز می‌توان با قرقره آب در دهان به صورت مداوم حل کرد.

۴- بازگشت صدا

مشکل ضعیف شدن صدا اصلا جای نگرانی ندارد؛ زیرا صدا به آرامی پس از گذشت ۲ الی ۳ روز به صورت کامل به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. در صورتی که این مشکل پس از گذشت چند روز برطرف نگردد، باعث ضعیف‌تر شدن صدا و در بعضی از موارد از دست دادن کلی صدا می‌شود که در این صورت مطرح کردن مسئله به پزشک متخصص اکیدا توصیه می‌گردد.

۵- مراقبت‌های کلی از دهان

مراقبت مداوم از دهان به بیمارانی که بعد از پایان جراحی احتیاجی به دستگاه تنفسی ندارند، توصیه می‌شود که شامل مسواک زدن، قرقره با دهان‌شویه و شستن زبان با مسواک می‌باشد. این اقدامات باعث می‌شود که دهان شما با سرعت بیشتری به حالت عادی خود برگردد.

جمع‌بندی

در تصویر زیر خلاصه‌ای از اقداماتی که می‌بایست بعد از عمل جراحی برای مراقبت از دهان و گلو و حل معضلاتی مانند گلودرد و خشکی دهان انجام داد، مشاهده می‌کنید.

مراقبت از دهان و دندان پس از جراحی

منبع

https://www.verywellhealth.com

مقاله مرتبط: آشنایی با تاریخچه جراحی

امتیاز کاربران
[تعداد نظرات: ۵ میانگین نمره: ۴.۲]
ارسال دیدگاه